100A1R8BW150XT
100A1R8BW150XT
Part Number100A1R8BW150XT
Detailed Description
100A1R8BW150XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesPorcelain Superchip® ATC 100A
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientP90
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Q, Low Loss, Low ESL
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0505 (1313 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)