100B331JW200XT
100B331JW200XT
Part Number100B331JW200XT
Detailed Description
100B331JW200XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesPorcelain Superchip® ATC 100B
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientP90
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
FeaturesHigh Q, Low Loss, Low ESL
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)