100B360JTN500XT
100B360JTN500XT
Part Number100B360JTN500XT
Detailed Description
100B360JTN500XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesPorcelain Superchip® ATC 100B
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientP90
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)