100B391JTN200XT
100B391JTN200XT
Part Number100B391JTN200XT
Detailed Description
100B391JTN200XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesPorcelain Superchip® ATC 100B
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientP90
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)