12061C103JAZ2A
12061C103JAZ2A
Part Number 12061C103JAZ2A
Description CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 10000pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
12061C103JAZ2A - Product Attributes
Categories
Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet FLEXITERM? MLCC Series Datasheet
Standard Package 4000
Manufacturer AVX Corporation
Series FLEXITERM®
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Capacitance 10000pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)