1210DD105KAT2A
1210DD105KAT2A
Part Number1210DD105KAT2A
Detailed Description
1210DD105KAT2A - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAVX Corporation
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)