591D156X0016D2T15H
591D156X0016D2T15H
Part Number591D156X0016D2T15H
Detailed Description
591D156X0016D2T15H - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)250mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)