591D685X0025D2T15H
591D685X0025D2T15H
Part Number591D685X0025D2T15H
Detailed Description
591D685X0025D2T15H - Product Attributes
Categories Capacitors / Tantalum Capacitors
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerVishay Sprague
SeriesTANTAMOUNT®, 591D
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)650mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)