595D225X0035B4T
595D225X0035B4T
Part Number595D225X0035B4T
Detailed Description
595D225X0035B4T - Product Attributes
Categories Capacitors / Tantalum Capacitors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerVishay Sprague
SeriesTANTAMOUNT®, 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)2.3Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)