595D226X9016B4T
595D226X9016B4T
Part Number595D226X9016B4T
Detailed Description
595D226X9016B4T - Product Attributes
Categories Capacitors / Tantalum Capacitors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerVishay Sprague
SeriesTANTAMOUNT®, 595D
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)750mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)