600F0R9BT250XT
600F0R9BT250XT
Part Number600F0R9BT250XT
Detailed Description
600F0R9BT250XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC 600F
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance0.9pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Lead Style-
600F0R9BT250XT - Related Products
More >>
600F0R9BT250XT American Technical Ceramics, 0.9pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric), ATC 600F View