600S5R1BT250XT
600S5R1BT250XT
Part Number600S5R1BT250XT
Detailed Description
600S5R1BT250XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)