600S5R6CT250XT
600S5R6CT250XT
Part Number600S5R6CT250XT
Detailed Description
600S5R6CT250XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC 600S
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)