700A1R5BP150XT
700A1R5BP150XT
Part Number700A1R5BP150XT
Detailed Description
700A1R5BP150XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC 700A
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0505 (1313 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Lead Style-
700A1R5BP150XT - Related Products
More >>
700A1R5BP150XT American Technical Ceramics, 1.5pF ±0.1pF 150V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0505 (1313 Metric), ATC 700A View