800A820JT250XT
800A820JT250XT
Part Number800A820JT250XT
Detailed Description
800A820JT250XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC 800A
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUltra Low ESR
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0505 (1313 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)