ABLS-16.000MHZ-20-B-4-Y-T
ABLS-16.000MHZ-20-B-4-Y-T
Part NumberABLS-16.000MHZ-20-B-4-Y-T
Detailed Description
ABLS-16.000MHZ-20-B-4-Y-T - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAbracon LLC
SeriesABLS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)