ABLS-40.000MHZ-D-4-Y-T
ABLS-40.000MHZ-D-4-Y-T
Part NumberABLS-40.000MHZ-D-4-Y-T
Detailed Description
ABLS-40.000MHZ-D-4-Y-T - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerAbracon LLC
SeriesABLS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohms
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.165" (4.20mm)