AC0402KRX7R7BB473
AC0402KRX7R7BB473
Part NumberAC0402KRX7R7BB473
Detailed Description
AC0402KRX7R7BB473 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerYageo
SeriesAC
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)