AC0402KRX7R8BB223
AC0402KRX7R8BB223
Part NumberAC0402KRX7R8BB223
Detailed Description
AC0402KRX7R8BB223 - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)