AC0603KRX7R7BB473
AC0603KRX7R7BB473
Part NumberAC0603KRX7R7BB473
Detailed Description
AC0603KRX7R7BB473 - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)