BZD27C15P RVG
BZD27C15P RVG
Part NumberBZD27C15P RVG
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-219AB
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZD27C15P RVG - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerTaiwan Semiconductor Corporation
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)14.7V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageSub SMA
BZD27C15P RVG - Related Products
More >>
BZD27C15PWH Taiwan Semiconductor Corporation, Zener Diode 15V 1W ±5% Surface Mount SOD-123W, Automotive, AEC-Q101 View