BZD27C47P RVG
BZD27C47P RVG
Part NumberBZD27C47P RVG
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-219AB
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZD27C47P RVG - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerTaiwan Semiconductor Corporation
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 36V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)