BZG05C11-M3-08
BZG05C11-M3-08
Part NumberBZG05C11-M3-08
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-214AC, SMA
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZG05C11-M3-08 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
SeriesBZG05C-M
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5.45%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C (TJ)