BZG05C22-HM3-08
BZG05C22-HM3-08
Part NumberBZG05C22-HM3-08
Detailed Description
BZG05C22-HM3-08 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1500
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZG05C-M
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±5.68%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 16V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature150°C (TJ)