BZM55C39-TR3
BZM55C39-TR3
Part NumberBZM55C39-TR3
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case2-SMD, No Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZM55C39-TR3 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)500 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C