BZT585B18T-7
BZT585B18T-7
Part NumberBZT585B18T-7
Detailed Description
BZT585B18T-7 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDiodes Incorporated
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 12.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C