BZX384C15-E3-18
BZX384C15-E3-18
Part NumberBZX384C15-E3-18
Datasheet
Package / CaseSC-76, SOD-323
Detailed Description
BZX384C15-E3-18 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 10.5V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C