BZX584C8V2-V-G-08
BZX584C8V2-V-G-08
Part NumberBZX584C8V2-V-G-08
Datasheet
Package / CaseSC-79, SOD-523
Detailed Description
BZX584C8V2-V-G-08 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C