BZX84B6V2LFHT116
BZX84B6V2LFHT116
Part NumberBZX84B6V2LFHT116
Detailed Description
BZX84B6V2LFHT116 - Product Attributes
Standard Package1
ManufacturerRohm Semiconductor
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±1.94%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Operating Temperature150°C (TJ)