C0603T222K5RAC7867
C0603T222K5RAC7867
Part NumberC0603T222K5RAC7867
Detailed Description
C0603T222K5RAC7867 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerKEMET
SeriesSMD COTS X7R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
RatingsCOTS
ApplicationsHigh Reliability, Bypass, Decoupling
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)