C1005JB1C684M050BC
C1005JB1C684M050BC
Part NumberC1005JB1C684M050BC
Detailed Description
C1005JB1C684M050BC - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerTDK Corporation
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusNot For New Designs
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientJB
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
FeaturesLow ESL
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)