C1206X333J8HACAUTO
C1206X333J8HACAUTO
Part NumberC1206X333J8HACAUTO
Detailed Description
C1206X333J8HACAUTO - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerKEMET
SeriesSMD Auto X8R HT150C Flex
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX8R
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Temperature
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (0.98mm)