C1210X391K5HACAUTO
C1210X391K5HACAUTO
Part NumberC1210X391K5HACAUTO
Detailed Description
C1210X391K5HACAUTO - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerKEMET
SeriesSMD Auto X8R HT150C Flex
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Temperature
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (0.98mm)