C1608CH2A050C080AA
C1608CH2A050C080AA
Part NumberC1608CH2A050C080AA
Detailed Description
C1608CH2A050C080AA - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerTDK Corporation
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientCH
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)