C1608NP01H390J080AA
C1608NP01H390J080AA
Part NumberC1608NP01H390J080AA
Detailed Description
C1608NP01H390J080AA - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerTDK Corporation
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusNot For New Designs
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesHigh Temperature
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)