C2220H333JCGAFT050
C2220H333JCGAFT050
Part NumberC2220H333JCGAFT050
Detailed Description
C2220H333JCGAFT050 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerKEMET
SeriesSMD Indust C0G HVHT200C
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings-
ApplicationsDownhole
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)