CDZVT2R16B
CDZVT2R16B
Part NumberCDZVT2R16B
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CDZVT2R16B - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package8000
ManufacturerRohm Semiconductor
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance-
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Operating Temperature150°C