CL21A476MQYNNNE
CL21A476MQYNNNE
Part NumberCL21A476MQYNNNE
Detailed Description
CL21A476MQYNNNE - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerSamsung Electro-Mechanics
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)