EDZVFHT2R36B
EDZVFHT2R36B
Part NumberEDZVFHT2R36B
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-79, SOD-523
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
EDZVFHT2R36B - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerRohm Semiconductor
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2.5%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)300 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Operating Temperature150°C (TJ)