EDZVT2R11B
EDZVT2R11B
Part NumberEDZVT2R11B
Detailed Description
EDZVT2R11B - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerRohm Semiconductor
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±2%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C