GRM21BR61H475KE51L
GRM21BR61H475KE51L
Part NumberGRM21BR61H475KE51L
Detailed Description
GRM21BR61H475KE51L - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerMurata Electronics North America
SeriesGRM
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)