GRM316R61E225KA12D
GRM316R61E225KA12D
Part NumberGRM316R61E225KA12D
Detailed Description
GRM316R61E225KA12D - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerMurata Electronics North America
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusNot For New Designs
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)