GRT31CR61H106ME01L
GRT31CR61H106ME01L
Part NumberGRT31CR61H106ME01L
Detailed Description
GRT31CR61H106ME01L - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerMurata Electronics North America
SeriesGRT
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Features-
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)