LD063C475KAB2A/500
LD063C475KAB2A\500
Part NumberLD063C475KAB2A\500
Detailed Description
LD063C475KAB2A\500 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAVX Corporation
SeriesLD
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.070" (1.78mm)