LGG2D561MELA25
LGG2D561MELA25
Part NumberLGG2D561MELA25
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
LGG2D561MELA25 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerNichicon
SeriesLGG
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.48A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.22A @ 50kHz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)