MAZ243000G
MAZ243000G
Part NumberMAZ243000G
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
MAZ243000G - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerPanasonic Electronic Components
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusObsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±7%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 29V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 200mA