MILP1812-184K
MILP1812-184K
Part NumberMILP1812-184K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
MILP1812-184K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesMILP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)120mA
Current - Saturation158mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.4Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)