RT0805DRD0725K5L
RT0805DRD0725K5L
Part NumberRT0805DRD0725K5L
Detailed Description
RT0805DRD0725K5L - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerYageo
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance25.5 kOhms
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)