TR3W107K020C0060
TR3W107K020C0060
Part NumberTR3W107K020C0060
Detailed Description
TR3W107K020C0060 - Product Attributes
Categories Capacitors / Tantalum Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerVishay Sprague
SeriesTANTAMOUNT®, TR3
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)60mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)