UBR0402B101FZTR/500
UBR0402B101FZTR\500
Part NumberUBR0402B101FZTR\500
Detailed Description
UBR0402B101FZTR\500 - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAVX Corporation
SeriesUBR
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance100 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)